CALIBANUS HOOKERI - rostlina pro trpělivé
Běh na dlouho trať připomíná pěstování této nádherné mexické rostliny z čeledi Nolinaceae (nolinovité). V kultuře se mladé rostliny Calibanus hookeri nápadně podobají nolinám (Nolina recurvata). První odlišnosti se však začnou objevovat ve chvíli, kdy v horní části kulovitého kmene začne vyrůstat vícero vegetačních vrcholů. Ty postupem času stále přibývají, a dodávají rostlině zcela nezaměnitelný vzhled.
Jak již bylo zmíněno, Calibanus hookeri roste v kultuře velmi pomalu. Ani velká trpělivost nemůže pěstiteli zaručit, že by se jednou dočkal podobné krásy jakou mohou spatřit cestovatelé v přírodě mexických států Hidalgo a San Luis Potosí. Obří kulovité kaudexy s rozpraskanou borkou bývají lidskému oku často do poslední chvíle ukryty hustým příkrovem trávovitých listů modrozelené barvy. Úzké listy jsou tuhé, s ostrými hranami a mohou dosáhnout délky až 60 centimetrů. Listy sice nejsou sukulentní, ale díky tuhému povrchu jsou schopny udržet ve svém nitru vodu a rostlině výrazně zvyšují možnost přežití. Hlavní zásobárna vody je ale v té kouli schované pod nimi.
Květenství se v kultuře s největší pravděpodobností také nikdy nedočkáme, a tak nezbývá než se kochat fotografiemi v literatuře nebo na internetu, kde jsou husté laty s drobnými kvítky k vidění poměrně často.
Calibanus hookeri je rostlina monokarpická, ale ne tak docela, protože po odkvětu odumírá pouze růstový střed který právě dokvetl, zatímco ostatní pokračují nerušeně v dalším růstu. Oddělený život jednotlivých růstových středů dokládá i skutečnost, kterou jsme zažili v loňském roce s jednou z našich rostlin. Když do ní napršelo, začal jeden růstový střed vyhnívat. Jakmile jsem to zjistil, vydlabal jsem z kmínku vše nezdravé a čekal, jak se rostlina nadále zachová. Samozřejmě jsem ji uklidil pod střechu pergoly, aby se do rány již nedostala další voda, než se trochu zacelí. Vše dobře dopadlo, a rostlina dodnes nerušeně vegetuje. Díky dlouhým listům je rána v kaudexu takřka neviditelná, zvláště když se v její blízkosti objevily dva nové výhony.
Naše dvojice rostlin Calibanus hookeri je stará každopádně více než deset let. Jejich pěstování je stejně snadné jako u příbuzných Nolina recurvata (viz článek na našich stránkách). Calibanus hookeri je rostlina na plné slunce, které dává listům typické modrozelené zbarvení a rostlinám přirozený vzhled. Jenom kaudexy našich rostlin nejsou ještě příliš popraskané a přírůstají na můj vkus až příliš pomalu, což je částečně způsobeno i naším spartánským pěstováním. Možná by byl jejich nárůst rychlejší, kdyby byly pěstovány celým svým objemem pod povrchem substrátu, ale nechce se nám zbytečně riskovat. O pár rostlinek jsme tímto způsobem v jejich útlém věku přišli, protože malé kaudexy jsou podstatně náchylnější na trvalejší přemokření substrátu, kterému jsou pod zemí vystaveny mnohem více. Jakmile dosáhly naše rostliny velikosti 2-3cm, už jsme je povysadili nad povrch substrátu celou jejich polovinou.
Od té doby jsou také pravidelně letněny na plném slunci a dešti, s výjimkou jarních a podzimních měsíců, kdy je jejich místo chráněné zahradním přístřeškem. Vodu jim v nejteplejších měsících roku dáváme jednou za týden, zjara a na podzim podle počasí, ale většinou po dvojnásob dlouhé pauze.
Naše rostliny zimujeme v chladnu (5°C), takže zálivku provádíme opravdu nárazově 2-3x za celou zimu, a to ještě v mírných dávkách. Část spodních listů uschne, ale to se stane i při častější zálivce a teplém zimování. Podobně jako u Nolina recurvata zaschlé listy průběžně odstraňujeme. V zimě rostliny takřka zastavují vegetaci, a nové listy jim obvykle nepřirůstají. Proto nejsou ani náročné na množství světla v tomto období, a zimu v chladnu mohou docela dobře a bez následků strávit v naprostém stínu.
Rostliny ani po letech pěstování stále nelze považovat za kdovíjak dekorativní, spíše by se dalo řící, že už se jako Calibanus hookeri začínají tvářit. Také je s nimi trochu problém kvůli jejich značně rozložitým listům, které zaberou neuvěřitelné množství místa. Přitom samotná rostlina nepotřebuje nijak velkou nádobu, ale svými výhony zasahuje do širokého okolí. S tím ale pěstitel nic nenadělá, protože jejich způsob růstu v kultuře silně koresponduje s růstem rostlin v přírodě.
Každopádně je ale Calibanus hookeri rostlinou zajímavou a nevšední. Díky své odolnosti se pozvolna prosazuje do sbírek milovníků tlustých kmenů. Je to však při tradičním způsobu pěstování od semenáčků opravdu rostlina pro trpělivé, a ještě bez jistoty, že se pěstitel jednou dočká té krásy, kterou může spatřit na internetu nebo v mexické přírodě. Semen je v nabídkách málo, klíčí většinou celkem mizerně, takže nejlepší způsob získání této mexické rostliny je její nákup. Čím větší rostliny, tím lépe.
Calibanus
(Jiří Řehoř, 21. 6. 2017 5:26)