HUERNIA SCHNEIDERIANA
Huernie jsou si v drtivé většině navzájem velmi podobné, dokud samozřejmě nevykvetou. Ale i tehdy může snadno dojít k záměně různých druhů, to když jsou jejich květy červenohnědé v nejrůznějších odstínech. Přesně takové totiž mají třeba Huernia aspera, H. keniensis, nebo jedna z rostlin vůbec nejznámějších a nejčastěji pěstovaných Huernia macrocarpa. K této skupince rostlin s navzájem si podobnými květy lze přiřadit i tu z dnešního článku. Přesto si troufám říci, že již po dvou letech jejího pěstování bych ji od všech ostatních huernií poznal i bez květů.
Huernia schneideriana je známa již od roku 1913, kdy její popis uveřejnil německý botanik Alwin Berger (1871-1931), po němž je pojmenován i celý sukulentní rod Bergeranthus, patřící k čeledi Aizoaceae. Rostlina z východoafrické Tanzanie je mnohými botaniky považována za přírodního křížence Huernia verekeri a Huernia aspera, přesto získala status legitimního botanického druhu. Říká se jí také „Red Dragon“, tedy něco jako červený drak. Patrně to souvisí s barvou květů, kterých rostlina produkuje opravdu neskutečné množství, o čemž jsme se loni v našem letním makroloňáku měli možnost poprvé přesvědčit i my. První květy o průměru 2-3 cm se otevřely na konci července, poslední jsme měli možnost spatřit ještě v polovině října po návratu z dovolené. Květy jsou tedy červenohnědé, přičemž té červené je v jejich případě více a květy jsou díky ní zářivé. Na povrchu jsou navíc přizdobeny hrbolky, z nichž vyrůstají miniaturní trny. Jejich jícen je ovšem takřka hladký a také o poznání tmavší, mnohdy skoro až černý. Nádherná jsou už podélně pruhovaná poupata s výraznou špicí.
Zcela nezaměnitelné jsou i stonky. Podle údajů v literatuře dosahují délky (výšky) 5-20 cm, v našich podmínkách dorostly maxima okolo deseti centimetrů. Většinou je v jejich dalším nárůstu zarazilo množství bočních odnoží, jež začaly všechny rostliny během léta vytvářet a které těm původním odebíraly spoustu sil k dalšímu samostatnému vývoji. Díky tomu vznikaly přímo před našimi zraky nádherně husté trsy těl o průměru 1,5 cm, poseté spoustou nevýrazných výrůstků a málo zřetelných žeber. Stonky podobného vzhledu jsem neviděl u žádné jiné huernie.
Rostliny Huernia schneideriana jsme pěstovali od jara do podzimu v letním makroloňáku na plném slunci, jehož paprsky snášely velmi dobře a dlouhou dobu si dokonce stonky udržovaly sytě zelené zbarvení. Jen v nejteplejších měsících roku jejich horní části získaly červenofialový nádech. Zalévali jsme je stejně vydatně jako ostatní huernie, tedy minimálně jednou týdně a vždy shora přímo na těla. Mezitím jsme je po večerech dost často kropili, především v období tvorby poupat, kterých díky tomu zasychalo jen minimum.
Ačkoliv rostlina pochází z teplých krajin, chladnější zimování (5-10°C) snáší o mnoho lépe než spousta jiných huernií. V takovém případě jí dopřejeme maximum světla z toho mála a jen sporadickou zálivku k doplnění zásob v pletivech. Při teplejším zimování můžeme samozřejmě zalévat i častěji, ale raději v menších dávkách, aby stonky nepřirůstaly, protože díky chronickému nedostatku světla by se deformovaly.
Snadné je i množení z jednotlivých stonků, opatrně oddělených kroutivým pohybem. Vyplatí se je ponechat delší dobu zaschnout a teprve poté klást na množárenský substrát, kterým může být perlit nebo říční písek. V poslední době často používáme i lignocel, což je drcené kokosové vlákno, prodávané v prodejnách chovatelských potřeb slisované v hnědých cihličkách. Zjara zakořeněné řízky obvykle vykvétají už na konci léta!
Huernia schneideriana si mne i přes svůj vcelku nenápadný vzhled okamžitě získala, protože je to rostlina pohledná i bez květů. Pokud jí dopřejeme přiměřeně všeho, co k životu potřebuje, její trsy zůstávají dlouhou dobu nádherně kompaktní, takřka neprostupně husté a stonky v nich stále vzpřímené. Drobné kvítky v jejich přízemních partiích jsou už jenom onou pomyslnou třešničkou na východoafrickém dortíku.
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý deň,
Prečítal som si odkiaľ pochádza, kto ju opísal, ako rastie aj kvitne, iba to najpotrebnejšie som nenašiel.
Teda, v akom substráte sa jej darí, ci potrebuje vzdušnú vlhkosť.
Pestovanie v letnom makroloňáku ? To je čo, ten "makroloňák" ?
Je to parenisko, skleník, alebo čo?
Pestovanie Huernia Schneideriana
(Miroslav , 12. 10. 2023 7:17)