LUBOŠ HOJNÝ (DVŮR KRÁLOVÉ nad LABEM)
Nemohu si vzpomenout, jak dlouho se vlastně s Lubošem Hojným známe. Se sukulenty sice začal později než já, ale velice záhy mi ukázal svá pěstitelská záda z velikánské dálky. Bude to asi tím, že má zelené ruce, a možná je i trochu pracovitější. A taky je na den přesně o osm let mladší, takže narozeniny slavíme ve stejný den.
Luboš je mezi sukulentáři i spřátelenými kaktusáři ojedinělým zjevením. Roste mu všechno na co jen sáhne a s čím se my ostatní často neuvěřitelně trápíme. Ačkoliv zatím nikde v terénu za sukulenty nebyl, pěstuje ve svých sklenících spoustu nádherných rostlin, které by snad ani v přírodě nikdy nespatřil. Ale když ho slyším mluvit o lokalitách a oblastech, na nichž rostou, připadá mi, že se odtud zrovna vrátil.
Taky vůbec nepublikuje, ačkoliv jeho pěstitelské zkušenosti by vydaly nejenom na články v odborných časopisech, ale snad i na několik hodně dobrých a přínosných knih z pěstitelské praxe. Jenomže to už by přestal být tím zmíněným ojedinělým zjevením, a prozradit všem úplné tajemství svého pěstitelského úspěchu může jen blbec. Pak by všichni měli ve svém skleníku všechno, a sukulentářství by se stalo naprosto nudnou záležitostí.
Často mne napadá, že mu ty kytky jdou tak dobře proto, že se neumí rozčilovat. Ačkoliv se mnohdy dostává do zvláštních a složitých situací, mluví o nich s jemným úsměvem a nadhledem, který mu docela závidím. Musí být neuvěřitelně pracovitý, a navíc mít svou práci dobře zorganizovanou. Jinak si nedovedu představit, jak může ošetřovat tolik nádherných kytek najednou.
Jezdíme k němu s Ivanou často, protože se u něj dobře nakupují rostliny, které jinde neseženeme. Taky se s Lubošem vždycky domluvíme na cenách k oboustranné spokojenosti. Na otázku za kolik tu kterou rostlinu prodává slyšíme pokaždé stejnou odpověď. „A kolik dáš?“ Ale nemyslete si, že ho přirovnávám k nějakému balkánskému trhovci, to není jeho styl. Ceny svých kytek zná moc dobře, a nikdy o nich nesmlouváme, protože jsou vždy mimořádně příznivé a vyhovující oběma stranám.
Zvláštní kapitolou jsou Lubošovy výsevy. Kdo viděl jeho výsevní aparáty, ví o čem mluvím. Semenáčky z aparátů potom pikýruje do hranatých plastových květináčů 10x10cm, kterým říká krabky a jejichž plocha bývá zarostlá třeba malými adénii, vzácnými euforbiemi nebo africkými fíkusy tak jako známé misky s obilím na velikonoce.
Jednou jsme po něm chtěli nějaké fíkusy, ale neměl je ještě přesázené do květináčů. „Vem si celý krabky,“ nabádal mne, „nebo si počkej až je přesadím. Nemám teď čas!“ Kdo by za nabízenou cenu krabky nevzal? Doma jsem rostliny rozsázel a měl z nich velkou radost. Za pár týdnů jsem byl u Luboše znovu a můj pohled ulpěl na krásně baňatých afrických fíkusech v kulatých květináčcích. Vzpomněl jsem si na ty své doma, které byly sotva poloviční. „Ty jedou, co?“ pravil Luboš. Raději jsem byl zticha a vzal si ještě pár těch „jeho“.
Když už, tak už! Tak nějak se dá symbolicky nazvat jeho pěstování. Přijedu do skleníku a spatřím plný stůl nádherných euforbií, jaké jsem jaktěživ neviděl. Za dva měsíce na jejich místě stojí stejné zástupy úplně jiných zástupců r. Euphorbia. Pochválím mu je, on pokrčí rameny a zeptá se: „A už jsi viděl žlutý jatrofy?“
Naprosto exkluzivní záležitostí jsou jeho voskovky (Hoya). Pěstuje jich desítky druhů, a při každé naší návštěvě některé z nich zrovna kvetou. Je to neuvěřitelná hra barev a tvarů, a když se do nich někdy zapletu hlavou, slibuji si vždycky, že se nechám pořádně ostříhat. Luboš se mezi nimi pohybuje jako ryba ve vodě, protože na nějaký ten vyrvaný vlas ze své hřívy hledět určitě nemusí.
Už léta nám Luboš půjčuje své sbírkové rostliny značné ceny na naše podzimní výstavy. Bez jakéhokoliv potvrzení, nebo alespoň seznamu kytek. Prostě jen tak „na hubu“! Když jsme je jednou vraceli, řekl mi kde najdeme klíč od skleníku, protože nebude doma. Dnes je situace už mnohem lepší, protože když vyrazí mimo domov, spolehlivě ho nahradí jeho syn Jakub, který se v sukulentních kytkách začíná orientovat v duchu svého otce.
Neodmyslitelnou součástí jeho sukulentního království, ležícího na samém okraji Dvora Králové nad Labem, je pejsek Ozzy. Nikdy si nevzpomenu na jeho rasu, ale je to tvoreček společenský, mimořádně zvědavý, ale také poslušný. Našeho Benďurku si v ruchu, panujícím u Luboše prakticky neustále, nedovedu vůbec představit. Svého času doplňovala zdejší kolorit ještě dvojice vietnamských čuníků, kteří do sebe naráželi s vervou španělských býků a totéž občas provozovali i s makrolonem prodejního skleníku. Ale jíst se také musí ...
Znám spoustu míst s krásnými rostlinami, a také hodně dobrých lidí kolem nich, ale všude ve mně při návštěvách zůstává alespoň malý zbytek ostychu, přestože jsme dobří přátelé. U Luboše ale tyhle bariéry padají hned po vstupu do jeho sukulentářského domečku. Chovám se tam naprosto přirozeně, postrádajíce jakýkoliv ostych a zábrany. Každému přeji, aby si takové své místečko našel. Odjíždím odtud pokaždé s dobrým pocitem, hezkými kytkami a jistotou, že příště to bude zase tak. Jestli chcete Lubošovo sukulentářské království navštívit, předem se s ním domluvte. Když vynecháte slovo „estranky“, má úplně stejnou webovou adresu jako my - www.sukulenty.cz
Na úvodním snímku je Luboš Hojný, demonstrující v praxi opylování unkariny, o což ho požádala Ivana, takže jsme spojili příjemné setkání s nabytím užitečné pěstitelské rady. Každá návštěva u Luboše začíná kafem v proskleném obýváku, kde se vám naskýtají v jiných domácnostech nemyslitelné pohledy, jako třeba na kapitální Testudinaria elephantipes na druhém snímku. Snímek třetí ukazuje, že nebýt makrolonu, unkariny a jatrofy (Jatropha gossipifolia) by zde rostly až do nebe. „A kolik dáš?“ zazněla i tentokrát obligátní Lubošova protiotázka (č.4). Mladý muž zády k objektivu je Lubošův syn Jakub, který už je také zdatným pěstitelem. Nic jiného se ostatně v této domácnosti ani očekávat nedalo.
Květ Pachypodium baronii na dalším snímku nelze přehlédnout ani v husté sukulentní džungli. Dokladem výstižnosti tohoto příměru je následující fotografie, na níž je okolí obřího adénia obrostlé nejenom mechem, ale taky spoustou euforbií, které by v jiné sbírce byly jako raritní záležitosti rozhodně hýčkány v samostatných květináčích. Květů unkarin je v Lubošově skleníku k vidění neuvěřitelné množství, a sukulentářské oko může spočinout i na překrásných plodech unkariny bělokvěté, což je podívaná pořád ještě vcelku vzácná. Pohledem do sukulentní džungle se rozloučíme s místem, kam se často a rádi vracíme, a kterou se den co den proplétá skvělý pěstitel, znalec a kamarád Luboš Hojný.
Komentáře
Přehled komentářů
Dobrý den,v pondělí se chystám do Dvora a rád bych navštívil Vaši sbírku rostlin .Časově se určitě přizpůsobím. Myslím že se známe z burzy.Děkuji za odpověď. Vrzáň
Dotaz
(Dagmar Šochová, 6. 7. 2017 16:53)Asi před 15-20 lety jsem od vás průběžně kupovala sukulenty a mám je krásné dodnes. Nyní marně sháním semenáček Ipomoea bolusiana nebo holubii. Můžete poradit kde koupit ? Moc děkuji a přeji hezký den.
kontakt
(Jiří Janda, 1. 5. 2017 20:56)Kontakty na Luboše najdete na webu Klubu kaktusářů Dvůr Králové nad Labem. Jiné poskytnout nemohu. J.J.
Dotaz
(Dagmar Šochová, 28. 4. 2017 11:25)Dříve jsem od p. Hojného kupovala sukulenty, ale teď nemohu najít kontakt na něho. Chtěla bych poradit, kde sehnat různé sukulenty, které nemohu nikde v prodeji sukulentů najít. Prosím o kontakt. Děkuji a přeji hezký den. Dagmar Šochová (d.sochova@volny.cz)
kontakt
(Dasa, 7. 3. 2017 8:50)Dobrý den, byla jsem u pana Hojného několikrát, pak přišly děti a teď ho už nemůžu nikde najít...mohla bych moc poprosit kontakt? Děkuji - d.pernicova@seznam.cz. Dáša
kontakt
(ondra, 14. 5. 2016 20:39)
Dobrý den,
mohli by jste mne prosim poslat kontakt na pana Hojného..
děkuji paroedura@centrum.cz
Prosba
(Ondra, 22. 9. 2015 9:18)Dobrý den, také bych si dovolil poprosit o kontakt na pana Hojného, svého času jsem od něj nakupoval rostliny, pak jsem trochu vypadl a nyní již není na internetu k nalezení. Děkuji nemec.ondra@gmail.com
kontakt
(MAR, 29. 5. 2015 21:20)Zdravím nemáte někdo kontakt na pana LUBOŠE HOJNÉHO? Nemohu ho nikde sehnat ... ma.pilar@seznam.cz
Poznámka
(Francovi, 28. 5. 2011 16:07)Ahoj Luboši,prohlédli jsme si s Mírou tvé stránky a vypadá to dobře.AŤ to roste!Pavlína
Pryšec
(Votrubová, 6. 1. 2009 22:59)
Prosím, mám pryšec, který vypadá jako rozevřený vějíř
nebo jako mozek, ale nevím, jaký je to druh. Ráda bych poslala fotku.Chtěla bych vědět, jak jej rozmnožovat.
Předem děkuji jindravotruba@seznam.cz
Hledám kontakt
(Martin Šulc, 21. 11. 2008 20:58)
Prosím,pošlete mi někdo kontakt na p.Hojnýho
Předem děkuji sulc.doma@seznam.cz
...
(Romana, 7. 6. 2008 8:33)
Sice pana Hojného neznám osobně, ale objednávala jsem si kytky přes internet a byla sem příjemně překvapená, kromě objednaných kytek bonus v podobě fikusu a taky mě pobavil jeho přístup, na papírku napsané číslo účtu a částka a ať zaplatím složenkou nebo převodem. Taky plánuju návštěvu, ale z Brna a bez auta je to nic moc. A taky musím našetřit, protože je jasné, že s prázdnou od něj nelze odejít ;o)
Díky za krásné články.
Machr
(Jirka, 5. 6. 2008 13:24)Jo to je pravda k Lubošovi jezdím taky nějaký pátek je to pohodář se super kytkami a konkrétně E.Pachypo. o kterých tady máte článek jsou skoro neuvěřitelné
Návštěva
(Karel Vrzáň , 6. 10. 2022 12:36)