V orchidejové zahradě SITIO LITRE (TENERIFE 36)
Zatímco slavnou botanickou zahradu navštíví v Puerto de la Cruz skoro každý (psali jsme o ní v jednom ze starších dílů), lehce stranou zájmu je zde ještě druhá. Říká se ji „orchidejová“ a není to klasická botanická zahrada, na jaké jsme zvyklí. Místní ji znají především pod názvem Sitio Litre. Pojmenování patří přilehlému domu se slavnou historií, k němuž zahrada odedávna patřila. Současní majitelé domu Sitio Litre ji zpřístupnili veřejnosti v roce 1996.
Když zahradou procházíte, na každém kroku na vás dýchá její starobylost. Původně se jednalo o zahradu kláštěrní, ale první angličtí majitelé přestavěli klášter na obytný dům, a přilehlá zahrada se stávala často dějištěm nejrůznějších párty.
Jejími cestičkami procházelo mnoho slavných osobností. Na jedné ze starých palem tu má pamětní desku slavná spisovatelka detektivek Agatha Christie, která v Sitio Litre bydlela za svého pobytu na Tenerife v roce 1927.
Také slavný Oscar Wilde se tu procházel ve společnosti svého otce, a zahradu u domu Sitio Litre navštívil i legendární německý botanik a cestovatel Alexander von Humboldt. Slavné doby této zahrady jsou sice minulostí, ale atmosféra je tu stále úžasná. Prastaré rostliny ze všech koutů světa doplňují nádherná zákoutí, lákající návštěvníky k chvílím odpočinku, stejně jako maličké obchůdky a kavárnička.
Po týdnu pobytu na ostrově Tenerife jsme se prakticky poprvé vypravili do města, v němž jsme byli ubytováni! Naše první kroky v Puerto de la Cruz vedly právě do Sitio Litre. Orchidejí zde sice není mnoho (podle mého odhadu 150-200), a rozhodně se nejedná o nějaké raritní druhy, ale kouzlo této zahrady tkví ve zmíněné atmosféře starých časů. Milovník exotických rostlin tu ale najde opravdové skvosty, kvůli nimž se vyplatí opustit čilý turistický ruch v ulicích a vstoupit do skutečné oázy klidu. V rohu zahrady stojí obrovský “dračí“ strom, ne sice tak veliký jako ten v Icod de los Vinos, ale také mimořádně krásný, a prý i nejstarší v Puerto de la Cruz!
Naši pozornost upoutal hned na začátku podivný kmen Pandanus utilis. Při pohledu na bizarně propletený kmen tohoto stromu s obřími jedlými plody může dát každý průchod své vlastní fantazii! Já si při pohledu na tu botanickou nádheru, přivezenou sem kdysi dávno z dalekého ostrova Madagaskar, představoval šamana v masce s obřími rohy, shrbeného při nějakém zaklínacím rituálu.
Z Madagaskaru pochází také jedna z nejkrásnějších palem, jakou jsem kdy viděl. Zde byla prohlídka možná opravdu zblízka, protože zmíněná palma Bismarckia nobilis rostla hned za obrubníkem jedné z cestiček, klikatících se zahradou Sitio Litre.
Nádherně rozkvetlé zde byly plumérie (Plumeria rubra a její kříženci), o nichž jsme na našich stránkách také psali v pěstitelské praxi. Zatímco v naší sbírce to kdysi byly mladé semenáče, zde několik metrů vysoké stromy s hustými korunami. Z námi pěstovaných rostlin jsme se kochali kousek od obrubníku vskutku obří rostlinou Nolina recurvata, jejíž stáří bych si vůbec netroufal odhadnout. Veškeré volná místečka v zahradě Sitio Litre byla zaplněna květináči s dalšími rostlinami, a nejrůznějšími doplňky. Jako celek zahrada působila dojmem tradiční jižanské zabydlenosti, jakou známe třeba ze svých dovolených ve Středomoří. Našli jsme si své místečko, jedno z mnoha, lákajících z chvilce posezení. Konečně jsme napsali a oznámkovali pohlednice, na které v tom celotýdenním shonu jaksi nezbyl čas. Tady však bylo vše jiné, klidnější a neustále připomínající, že máme dovolenou. Užili jsme si tu část dopoledne v Sitio Litre dokonale, stejně jako celý tento den v Puerto de la Cruz. Konečně jsme se dostali k prohlídce města, které se na dva týdny stalo naším náhradním domovem, a odkud jsme vyráželi na výpravy do nejrůznějších koutů krásného ostrova Tenerife.
Úvodní snímek patří pohledu na část zahrady Sitio Litre, druhý pak obřímu stromu Dracaena draco, údajně nejstaršímu v Puerto de la Cruz. Na třetí fotografii je madagaskarská palma Bismarckia nobilis, a následuje pohled na její nově vznikající listy. Na pátém snímku je bizarní kmen Pandanus utilis, taktéž původem z ostrova Madagaskar. Na závěrečné fotografii jsou jedlé plody této rostliny ve společnosti nádherně zářivých květů bouganvileí.
Komentáře
Přehled komentářů
Bola som v tejto záhrade je ozaj úžasná. Odporúčam pri návšteve ostrova sa pozrieť
ooooooo
(lola, 17. 7. 2009 21:39)taková krása je to uklidnující a příroda přeci jen, měli bychomsi takových přírodních kusů vážit snažme se o to mějme rádi přírodu přeci jen jsme sami příroda a ničíme se tak se s přírodou sbližte a neštvěte mě,nazdárek!!!
Tenerife
(Andrea, 4. 9. 2021 17:27)