Jdi na obsah Jdi na menu
 


ADENIUM OBESUM

5. 7. 2008

ObrazekMálokterá sukulentní rostlina  u nás v posledních letech zdomácněla tak výrazně jako právě Adenium obesum. Dokonce si tato rostlina z čeledi toješťovitých (Apocynaceae) vysloužila u pěstitelů i laické veřejnosti český název „Pouštní růže“, což se stává  jen málokterým kytkám z říše sukulentů (nebo jsou komerční názvy tak blbé, že si na ně nezvykneme nikdy). Z těch novějších snese v popularitě srovnání snad jenom Pachypodium lamerei se svým českým a stejně vžitým názvem „Madagaskarská palma“.
Jak široký je areál přírodního výskytu této rostliny se zářivými květy a tlustým kmenem, tak variabilní jsou jednotlivé subspécie Adenium obesum, které někteří systematici povýšili do stavu samostatných druhů. Laickým pěstitelům je to ale vcelku jedno, protože mnohem důležitější je pro ně vzhled rostliny, a především množství nádherných květů, které za splnění určitých podmínek zdobí rostlinu od konce jara až do konce  podzimu.Obrazek
Adenium obesum můžeme v přírodě spatřit na Arabském poloostrově, přilehlém ostrově Sokotra (A. socotranum) a odtud směrem dolů po východním pobřeží Afriky až na samý jih. Po západním pobřeží zase přes Namibii až do jižní Angoly (A. boehmianum).  Rostliny Adenium obesum tvoří v přírodě kmeny bizarních tvarů, a  lesklými, nesukulentními listy  bývají obvykle zdobeny pouze na vrcholech, zatímco pod množstvím zářivých květů se často ztrácejí takřka celé. Rostlina roní jedovatou šťávu, kterou domorodci v některých oblastech afrického jihozápadu používají k výrobě otrávených šípů. Pro pěstitele při běžné manipulaci a případném poškození rostliny žádné výrazné nebezpečí nehrozí, ale při pozření této průhledné husté tekutiny nejsou komplikace vyloučeny. Zároveň je ale šťáva využívána v lidové medicíně afrických národů, a  rostliny často nesou také výrazné stopy okusu zvěří. Zajímavé jsou i některé jejich domorodé názvy, odvozené od jmen různých druhů antilop, vyskytujících se v těch kterých oblastech společně s adénii (např. „Kudu Lily“ nebo „Impala Lily“).
ObrazekAdenium obesum je rostlina milující teplo, a protože obstojně snáší i suchý vzduch, jedná se o vcelku ideální rostlinu do našich ústředně vytápěných interiérů. Nesnáší poklesy teplot pod 12°C, ale spíše je vhodné nevystavovat je trvaleji poklesům pod 18°Celsia. Při nižších teplotách v kombinaci s vlhkým substrátem hrozí časté hniloby, s nimiž se za svůj život zcela nepochybně setkal každý pěstitel. V tomto ohledu si příliš experimentů nedovolí ani hodně zkušený pěstitel, protože ten už ví, jak je proces záhuby právě u této nádherné kytky rychlý a nezvratný.Obrazek
Adenium obesum snáší plné slunce, ale dobře prosperuje i při světle rozptýletném. Jakmile má světla nedostatek, méně kvete nebo nekvete vůbec. Navíc tuto skutečnost dává pěstiteli najevo řídkým nárůstem listů a nakláněním kmene směrem ke zdroji světla.
Vodu adenia milují od jara do podzimu v hojném množství, ale substrát by neměl zůstávat dlouho přemokřený. Pěstování adenií není složité, ale vyžaduje určitou dávku pěstitelského citu a častější pozorování reakcí rostliny na přísun vody. V zimě zaléváme podstatně méně, protože adenia přezimujeme při teplotách kolem dvaceti stupňů, přičemž noční teploty klesají na 15°C a občas i níže. Obvykle jim dáváme vodu v mírných dávkách jedenkrát týdně, zatímco v nejteplejších měsících roku je zaléváme i třikrát za týden!
Velice jim prospívá i večerní rosení v období letních veder a zvýšení vzdušné vlhkosti jakýmkoliv způsobem. Na nedostatek vody rostliny reagují výraznějším opadem listů, a později i měknutím kmene, který se po následné zálivce naplní vodou a ztvrdně obvykle do druhého dne. Pokud se tak nestane, je chyba jinde a je vhodné rostlinu vyjmout z nádoby a zkontrolovat zdraví jejích kořenů. Mnohdy však už bývá pozdě.
ObrazekLetnění lze doporučit, ale pouze v nejteplejších měsících roku. Pokud jsou v tomto případě rostliny vystaveny dešti na pospas, je třeba provádět mnohem pečlivější kontrolu. Adenia jsou značně citlivá na poranění kmene. Pokud je poraněná rostlina v suchém a teplém prostředí, rány se rychle a většinou spolehlivě zacelují. Za chladných letních rán nebo v době dlouhotrvajích dešťů je ale situace naprosto odlišná. Rostlinu mohou poškodit třeba i polodivoké  kočky, které se v noci potulují zahradou a bývají často vůči našim rostlinám necitlivé a značně neuctivé. Venku pěstujeme přes léto čím dál více druhů sukulentů, ale Adenium obesum mezi ně stále ještě nepatří.Obrazek
Jakmile se koncem jara objeví na koncích větví první poupata, začínáme porušovat  naše pravidlo o nepřihnojování sukulentů. V době plného kvetení přihnojujeme i dvakrát měsíčně. Na značce hnojiva vůbec nezáleží, ale výsledek je vždy stejně dobrý. Účel je splněn, protože ačkoliv bývají rostliny květy a poupaty doslova obaleny, neshodí samy od sebe ani jediné, pokud se o to nepřičiníme my svojí neopatrností. Pokud se rostliny podaří sprášit, za nějaký čas rostlinu ozdobí ještě dlouhé lusky  plné semen se známými padáčky.
Protože mnoho pěstitelů už dnes pěstuje adenia z vlastních semen, jsou v podstatě téměř všechny semenáčky v nabídkách z tuzemských zdrojů. Z kdysi raritní a pěstitelsky komplikované rostliny se postupem času stala rutinní záležitost. Zvýšenou odolnost dnešních adénií oproti těm často umírajícím před mnoha lety přisuzuji dvěma faktorům a jejich vzájemné kombinaci. ObrazekTím prvním je snad vyšší odolnost rostlin ze semen vzniklých v kultuře u nás, tím druhým pak větší pěstitelské zkušenosti, které jsme získali za značných ztrát v uplynulých  letech. Je to podobné jako u pachypodií (např. Pachypodium lamerei), na které jsme se kdysi pomalu báli křivě podívat, aby nám nezahynuly před očima. Dnes je to kytka odolná a takřka nezničitelná, jenom ta semena z domácí sklizně jsou v jejím případě stále ještě výjimkou.
Adenium obesum je dnes pěstováno zcela běžně, a nabídka nejrůznějších kultivarů s pestrobarevnou škálou květů je velice bohatá. Proto už existují pěstitelé, kteří vytvářejí kolekce těchto hojně kvetoucích rostlin a stávají se z nich specialisté, tak jak to známe u kaktusářů. Když k těmto často velice odolným kultivarům přičteme třeba Adenium boehmianum z Namibie nebo mimořádně bizarními kmeny disponující  Adenium socotranum a další, jenom adénia mohou sama o sobě vytvořit nádhernou kolekci, hýřící všemi barvami. Obrazek
Když se navíc pěstitel nebojí vzít v pravý čas do ruky ostrý nůž a odhodlá se k radikálnímu řezu, nabízí se pokojová bonsaj, jejíž koruna se ztrácí pod záplavou nádherných květů. Adenium obesum je rostlina, která svého pěstitele za jeho péči odměňuje vskutku královsky.
První čtyři snímky jsou z Pávova, kde propuklo kvetení naplno v druhé polovině června. Nejvíce květů se jako pravidelně objevilo na mladých výhonech, vzniklých po zimním řezu. Ostatní fotografie jsem pořídil při své nedávné návštěvě Luboše Hojného v předposlední červnový den, a pozornost si zaslouží především obří lusky, jaké jsem v takové velikosti ještě nikdy nespatřil.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

semena

(Božena, 21. 5. 2012 13:42)

Dobrý den, ráda bych věděla kdy adenium vytváří semena.

hnědé fleky na listech

(Jirka, 17. 4. 2012 12:22)

Dobrý den, na listech rostliny se mi objevily hnědé flíčky a ty listy jsou i trochu lepkavé, zřejmě je to něčím napadené. Mám použít nějaký postřik ?.

Re: hnědé fleky na listech

(J.Janda, 18. 4. 2012 11:03)

Příčin může být více, v případě skvrn treba houbové onemocnění, nebo také přemíra vlhkosti. Lepkavost na listech by nasvědčovala přítomnosti vlnatky (měly by být vidět bílé chomáčky podobné vatě) nebo mšic. S výběrem chemie Vám radit nebudu, protože nedokážu posoudit takhle na dálku původce skvrn. Na každého škůdce, příp. chorobu existují jiné chem. prostředky. J.J.

Množení

(Petista, 6. 3. 2012 20:35)

Dobrý den,
jak bloudím po internetu nikde sem se ale nedočetla jak tedy namnožit adenium, jen vím, že semeny a řízkováním ale není mi jasné, když teda přejdu k řízkovanému množení tak se má nechat 1-2 dny zachnout, ale co dělat potom, to normálně přijde dát do vody?nebo hned do hlíny, nebo to potřebuje stimulátor růstu a do perlitu? prosím poraďte...
Dá se množit adenium semeny v domácích podmínkách? prostě klasika- substrát, truhlík, sáček a šup stím na radiátor? :-) nebo to potřebuje zvláštní péči? většinou to bývá "vyhoněné" UVsvětlem a nevim, kde čim ještě ...moc se v tom nevyznam...Děkuji Vám za odpověď

kontakt

(J.Janda, 27. 1. 2012 23:12)

Mailová adresa v rubrice "Kontakt" platí, a běžně nám na ni chodí texty i fotografie v příloze. Zkuste to tedy ještě jednou! Díky. J.J.

Re: kontakt

(Danka, 28. 1. 2012 9:55)

Uz to odislo, moja chyba, preklepla som sa v jednom pismenku.
dakujem :-)

kontakt na Vas

(Danka, 27. 1. 2012 20:30)

Dobry den,

chcela som poslat na Váš mail moju prosbu o radu k rezu mojho adenia aj s fotografiami, mailik sa mi vratil ako nedorucitelny. Je Vas kontakt este platny? Velkost bola 3MB.

dakujem
Danka

pro Yvu

(J.Janda, 25. 1. 2012 19:34)

Zkuste se podívat na článek z 11.12. 2010 v rubrice "Tvarování a aranžování". V něm jsem popisoval dost podrobně možnosti tvarování Adenium obesum. J.J.

adenium

(J.Janda, 4. 12. 2011 15:24)

Loni nám některé rostliny také kvetly ještě od vánocích. Nechal bych ji v klidu odkvést, a větve zkrátil až třeba v předjaří (únor). Vzhledem k Vašemu popisu rostliny se jedná o kytku z pěstírny, doporučuji tedy brzy přesadit, pokud se stále ještě nachází v původním substrátu. J.J.

Adenium

(Milpo, 5. 9. 2011 17:59)

Minuly rok na jesen som si kupila malu rastlinu adrenium obesum, lebo ma zaujala svojim tvarom a krasnymi ruzovymi kvetmi. Nemam skusenosti s ich pestovanim, ale prezimivala dobre a pocas leta mi pekne zakvitla. Na moje prekvapenie sa mi na nej objavili krasne lusky a dufam, ze dozreju aj semienka, nadalej este kvitne velkymi ruzovymi kvetmi ... mam z toho velku radost, pretoze aj skuseni pestovatelia nemaju vzdy radost z tak pekne rozkvitnutej rastliny.

tvarování

(J.Janda, 2. 1. 2011 19:19)

O tvarování A. obesum jsem psal nedávno v příslušné rubrice našich stránek. Zkuste se tam podívat. Z té "baňky" dole nic pokrouceného neuděláte, to budete muset nechat na přírodě! Hlavně to nezkoušejte drátem, jako to dělají bonsajisté u stromků, protože byste mohla o kytku snadno přijít! J.Janda

Adenium

(Veronika Cvrčková, 1. 1. 2011 23:04)

Dobrý večer, mám doma rostinku adenia, cca 12 cm vysokou a chtěla bych se zeptat, kdy mohu provést řez pro více výhonků? Neznám stáří rostlinky, tak abych o ní nepřišla. A jakým způsobem mám udělat zakroucený kmínek z té "baňky" dole? Děkuji za odpověď.

Adenium obesum

(karel, 24. 9. 2010 17:31)

koupil jsem asi pred 5az 6 lety jednu rostlinu nyni ma poupatko nevim zda pokvete ale chtel bych vedet jaky je opylovac. dekuji

Rez

(Petra, 29. 8. 2010 20:15)

Dala som zlý mail ,ten je už neplatný .Ten správny je : petrapacherova@gmail.com

Rez

(Petra, 29. 8. 2010 19:33)

Dobrý deň,chcela by som sa spýtať na rez,ktorý mám urobiť keď chcem viacej výhonkov.Ako presne to mám urobiť? Bojím sa aby som si nezničila adenium.
Prosím o odpoveď , pacherovapetra@gmail.com Ďakujem

adenium

(vlasta, 18. 5. 2010 7:33)

Moc děkuji za odpovědi, budu sledovat letní nabídky.

adenium

(J.Janda, 17. 5. 2010 15:15)

- Zaštipování k ničemu nevede v případě A. obesum ani jiných sukulentů. Chce to pořádný řez, hluboký podle Vašeho uvážení. Čím do staršího (níže)řežete, tím více nových výhonů se objeví okolo řezné rány. Je třeba zvážit jak vysoký kmen budoucího stromku chcete, protože po řezu už dál neroste a narůstají jen nově vzniklé větve.
- Velká adenia zatím prodávat nebudeme, ale není vyloučeno, že se jich několik uprostřed léta v naší nabídce objeví i s individuálními cenami jednotlivých rostlin. J.J.

dotaz

(Vlasta, 17. 5. 2010 13:00)

Mám na vás ještě jeden dotaz, bylo by možné u vás objednat kvetoucí poustní růži a v jaké ceně by asi byla děkuji

kvetení

(vlasta, 17. 5. 2010 7:59)

děkuji za odpověď na můj dotaz, rostlinka má 26cm, tak nevím jestli jí mám zaštípnout, aby dříve kvetla a co udělat s uštípnutým vrškem, zda je možno ho dát zakořenit. děkuji za odpověď

kvetení

(J.Janda, 17. 5. 2010 0:18)

Nedá se spolehlivě odpovědět, protože adénia jsou v tomto ohledu individuální. Měli jsme pětileté rostliny, které ještě nekvetly a tříleté s květy! Tříletá kytka by už kvést mohla, ale je to tak na hranici možnosti. Myslím že neexistuje spolehlivá odpověď. Často ale reagují adénia násadou poupat na řez, kterým se je snažíme v rámci možností alespoň trochu tvarovat. J.J.