Jdi na obsah Jdi na menu
 


ADENIUM OBESUM

5. 7. 2008

ObrazekMálokterá sukulentní rostlina  u nás v posledních letech zdomácněla tak výrazně jako právě Adenium obesum. Dokonce si tato rostlina z čeledi toješťovitých (Apocynaceae) vysloužila u pěstitelů i laické veřejnosti český název „Pouštní růže“, což se stává  jen málokterým kytkám z říše sukulentů (nebo jsou komerční názvy tak blbé, že si na ně nezvykneme nikdy). Z těch novějších snese v popularitě srovnání snad jenom Pachypodium lamerei se svým českým a stejně vžitým názvem „Madagaskarská palma“.
Jak široký je areál přírodního výskytu této rostliny se zářivými květy a tlustým kmenem, tak variabilní jsou jednotlivé subspécie Adenium obesum, které někteří systematici povýšili do stavu samostatných druhů. Laickým pěstitelům je to ale vcelku jedno, protože mnohem důležitější je pro ně vzhled rostliny, a především množství nádherných květů, které za splnění určitých podmínek zdobí rostlinu od konce jara až do konce  podzimu.Obrazek
Adenium obesum můžeme v přírodě spatřit na Arabském poloostrově, přilehlém ostrově Sokotra (A. socotranum) a odtud směrem dolů po východním pobřeží Afriky až na samý jih. Po západním pobřeží zase přes Namibii až do jižní Angoly (A. boehmianum).  Rostliny Adenium obesum tvoří v přírodě kmeny bizarních tvarů, a  lesklými, nesukulentními listy  bývají obvykle zdobeny pouze na vrcholech, zatímco pod množstvím zářivých květů se často ztrácejí takřka celé. Rostlina roní jedovatou šťávu, kterou domorodci v některých oblastech afrického jihozápadu používají k výrobě otrávených šípů. Pro pěstitele při běžné manipulaci a případném poškození rostliny žádné výrazné nebezpečí nehrozí, ale při pozření této průhledné husté tekutiny nejsou komplikace vyloučeny. Zároveň je ale šťáva využívána v lidové medicíně afrických národů, a  rostliny často nesou také výrazné stopy okusu zvěří. Zajímavé jsou i některé jejich domorodé názvy, odvozené od jmen různých druhů antilop, vyskytujících se v těch kterých oblastech společně s adénii (např. „Kudu Lily“ nebo „Impala Lily“).
ObrazekAdenium obesum je rostlina milující teplo, a protože obstojně snáší i suchý vzduch, jedná se o vcelku ideální rostlinu do našich ústředně vytápěných interiérů. Nesnáší poklesy teplot pod 12°C, ale spíše je vhodné nevystavovat je trvaleji poklesům pod 18°Celsia. Při nižších teplotách v kombinaci s vlhkým substrátem hrozí časté hniloby, s nimiž se za svůj život zcela nepochybně setkal každý pěstitel. V tomto ohledu si příliš experimentů nedovolí ani hodně zkušený pěstitel, protože ten už ví, jak je proces záhuby právě u této nádherné kytky rychlý a nezvratný.Obrazek
Adenium obesum snáší plné slunce, ale dobře prosperuje i při světle rozptýletném. Jakmile má světla nedostatek, méně kvete nebo nekvete vůbec. Navíc tuto skutečnost dává pěstiteli najevo řídkým nárůstem listů a nakláněním kmene směrem ke zdroji světla.
Vodu adenia milují od jara do podzimu v hojném množství, ale substrát by neměl zůstávat dlouho přemokřený. Pěstování adenií není složité, ale vyžaduje určitou dávku pěstitelského citu a častější pozorování reakcí rostliny na přísun vody. V zimě zaléváme podstatně méně, protože adenia přezimujeme při teplotách kolem dvaceti stupňů, přičemž noční teploty klesají na 15°C a občas i níže. Obvykle jim dáváme vodu v mírných dávkách jedenkrát týdně, zatímco v nejteplejších měsících roku je zaléváme i třikrát za týden!
Velice jim prospívá i večerní rosení v období letních veder a zvýšení vzdušné vlhkosti jakýmkoliv způsobem. Na nedostatek vody rostliny reagují výraznějším opadem listů, a později i měknutím kmene, který se po následné zálivce naplní vodou a ztvrdně obvykle do druhého dne. Pokud se tak nestane, je chyba jinde a je vhodné rostlinu vyjmout z nádoby a zkontrolovat zdraví jejích kořenů. Mnohdy však už bývá pozdě.
ObrazekLetnění lze doporučit, ale pouze v nejteplejších měsících roku. Pokud jsou v tomto případě rostliny vystaveny dešti na pospas, je třeba provádět mnohem pečlivější kontrolu. Adenia jsou značně citlivá na poranění kmene. Pokud je poraněná rostlina v suchém a teplém prostředí, rány se rychle a většinou spolehlivě zacelují. Za chladných letních rán nebo v době dlouhotrvajích dešťů je ale situace naprosto odlišná. Rostlinu mohou poškodit třeba i polodivoké  kočky, které se v noci potulují zahradou a bývají často vůči našim rostlinám necitlivé a značně neuctivé. Venku pěstujeme přes léto čím dál více druhů sukulentů, ale Adenium obesum mezi ně stále ještě nepatří.Obrazek
Jakmile se koncem jara objeví na koncích větví první poupata, začínáme porušovat  naše pravidlo o nepřihnojování sukulentů. V době plného kvetení přihnojujeme i dvakrát měsíčně. Na značce hnojiva vůbec nezáleží, ale výsledek je vždy stejně dobrý. Účel je splněn, protože ačkoliv bývají rostliny květy a poupaty doslova obaleny, neshodí samy od sebe ani jediné, pokud se o to nepřičiníme my svojí neopatrností. Pokud se rostliny podaří sprášit, za nějaký čas rostlinu ozdobí ještě dlouhé lusky  plné semen se známými padáčky.
Protože mnoho pěstitelů už dnes pěstuje adenia z vlastních semen, jsou v podstatě téměř všechny semenáčky v nabídkách z tuzemských zdrojů. Z kdysi raritní a pěstitelsky komplikované rostliny se postupem času stala rutinní záležitost. Zvýšenou odolnost dnešních adénií oproti těm často umírajícím před mnoha lety přisuzuji dvěma faktorům a jejich vzájemné kombinaci. ObrazekTím prvním je snad vyšší odolnost rostlin ze semen vzniklých v kultuře u nás, tím druhým pak větší pěstitelské zkušenosti, které jsme získali za značných ztrát v uplynulých  letech. Je to podobné jako u pachypodií (např. Pachypodium lamerei), na které jsme se kdysi pomalu báli křivě podívat, aby nám nezahynuly před očima. Dnes je to kytka odolná a takřka nezničitelná, jenom ta semena z domácí sklizně jsou v jejím případě stále ještě výjimkou.
Adenium obesum je dnes pěstováno zcela běžně, a nabídka nejrůznějších kultivarů s pestrobarevnou škálou květů je velice bohatá. Proto už existují pěstitelé, kteří vytvářejí kolekce těchto hojně kvetoucích rostlin a stávají se z nich specialisté, tak jak to známe u kaktusářů. Když k těmto často velice odolným kultivarům přičteme třeba Adenium boehmianum z Namibie nebo mimořádně bizarními kmeny disponující  Adenium socotranum a další, jenom adénia mohou sama o sobě vytvořit nádhernou kolekci, hýřící všemi barvami. Obrazek
Když se navíc pěstitel nebojí vzít v pravý čas do ruky ostrý nůž a odhodlá se k radikálnímu řezu, nabízí se pokojová bonsaj, jejíž koruna se ztrácí pod záplavou nádherných květů. Adenium obesum je rostlina, která svého pěstitele za jeho péči odměňuje vskutku královsky.
První čtyři snímky jsou z Pávova, kde propuklo kvetení naplno v druhé polovině června. Nejvíce květů se jako pravidelně objevilo na mladých výhonech, vzniklých po zimním řezu. Ostatní fotografie jsem pořídil při své nedávné návštěvě Luboše Hojného v předposlední červnový den, a pozornost si zaslouží především obří lusky, jaké jsem v takové velikosti ještě nikdy nespatřil.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

adenium

(vlasta, 16. 5. 2010 17:06)

Dobrý den, chtěla bych poprosit o odpověď, kolika leté rostlinky začínají kvést, mám ji už asi tři roky, vypadá zdravě, mám ji na jižním okně ale nekvete. Děkuji

poupata

(Andrea, 1. 5. 2010 19:33)

Moc děkuji za odpověď...

poupata

(J.Janda, 28. 4. 2010 15:35)

Přesuny adenia s poupaty vůbec nevadí, stejně jako nevadí ani u vánočního kaktusu. Je to letitá a silně zažitá pověra. My v době násady poupat adenia přihnojujeme, a s jejich opadem se od té doby setkáváme opravdu minimálně. Hnojivo pak dostávají 3-4x za sezónu a kvetou od konce dubna do konce září téměř nepřetržitě bez "ztráty kytičky". A možná by stálo za to i více zalévat! Ať se daří! J.J.

opadávání poupat....

(Andrea, 28. 4. 2010 12:55)

Dobý den, ráda bych se zeptala, zda u adenia vadí pohyb s květináčkem v době nasazení poupat (jako např. vánočnímu kaktusu)Mám doma adenium několik let a loni na podzim poprvé nasadilo na kvetení, bohužel poupata postupně všechna opadala. Nevím, zda bylo příčinou nedostatek slunce, nebo to, že občas jsem nucena květináček vzít a přemístit (při otevírání okna). Předem moc děkuji za radu.

listy

(Petr, 29. 3. 2010 12:57)

mnohokrat vam dekuji a dateli mi e-mail poslu vam fotografii a kminek je dostatecne tvrdy po vlaze az moc :D

adenium

(J.Janda, 29. 3. 2010 9:00)

Bez fotografie těžko radit. Příčiny mohou být nejrůznější (např. více tepla a slunce + méně vody). Adenium je citlivé na nedostatek vláhy během vegetace, shodí je třeba uprostřed léta! Důležité je, aby mělo tvrdý kmínek, listy dorostou. Teplo, slunce a voda musí být v nějaké přijatelné rovnováze! J.J.

Listy

(Petr, 28. 3. 2010 15:26)

Dobry den nedavno jsem se vas ptal zda - li je lepsi pestovat roslinku na zapadnim nebo na vychodim okne, rekl jste ze je to lepsi na vychodnim tak jsem tedy roslinku presunul na vychod a asi po tydnu ji zacali zlotnout listy, nevite cim to muze byt a co mam delat děkuji

Konečky listů

(Ivoš, 15. 3. 2010 20:49)

Tak vám děkuji, spadl mi kamen ze srdce :D

listy

(J.Janda, 15. 3. 2010 17:41)

Pokud je rostlina pěstována v bytě, v této době se zasychání konců listů těžko brání. Jakmile začneme pravidelně zalévat a narostou nové listy, většinou se to (od jara do podzimu) neobjevuje. Je také možné občas rostlinu rosit, ale jen když je teplota v místnosti pokojová, jinak bych to nedělal. V létě poléváme rostliny zcela běžně přímo na listy a větve a problém nebývá. J.J.

Konečky listů

(Ivoš, 15. 3. 2010 15:46)

Dobrý den. Rad bych věděl proč mně na me rostlince usichají konečky listů, celkem mě to trápí, mohl byste mi prosím poradit, DĚKUJI.

listy

(Petr, 15. 3. 2010 15:43)

Mnohokrat vam dekuji.

adenium

(J.Janda, 15. 3. 2010 14:54)

Každopádně je lepší okno na východ, skoro bych řekl že v bytě na kytky úplně nejlepší okno! Adenia většinou nasazují poupata současně s prvními jarními listy a pak s krátkými přestávkami kvetou až do konce září. Letos se nám některá probudila dříve, takže kvetou už nyní.J.Janda

Listy

(Petr, 15. 3. 2010 12:50)

Děkuji vam mnohokrat za radu velmi si ji cením. Ale přece mam ještě jednu otazku.Je vhodne pěstovat rosltinu na vychodnim okne nebo na zapadnim, nemam totiz moznost pestovat ji na jiznim a kdy asi tak rostlina kvete. Děkuji

adenium

(J.Janda, 14. 3. 2010 19:19)

Listy pouze na vrcholech rostliny jsou normální, je tomu tak i v přírodě. Pokud chcete aby se Vaše rostlina větvila, budete to muset zkusit řezem, protože samo od sebe adenium příliš nevětví, ale jak jsem psal níže, nemá cenu to uspěchat. Přihnojování je vhodnější až teprve ve chvíli, kdy se objeví zárodky poupat, protože jinak spíše docílíte hustějšího olistění a živelnějšího nárůstu větví na úkor květů! Hnojivo můžete použít jakékoliv na květy, značka nemá vliv na množství květů. Používáme nejvíce kristalon, ale i jiná hnojiva.J.J.

listy

(Petr, 14. 3. 2010 18:23)

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat,ohledně me rostlinky, má listy pouze i vrcholu kmene, je to chyba? Spodní listy vždy upadnou, ale znovu narostou další mám ji asi rok a půl, nevětví se ani nekvetla, take bych rad vedel cim ji mam hnojit a kdy, aby mi kvetla.Předem děkuji za odpověď

řez

(J.Janda, 2. 3. 2010 19:25)

Řez za účelem větvení každopádně neuspěchejte. Provádějte ho až bude rostlina opravdu silná a schopná tak vytvořit více větví. Také si musíte rozmyslet budoucí tvar rostliny, protože uříznutý kmen už Vám do výšky dál neporoste (pouze nové větve). I zde platí, že čím níže řežete, tím více větví bude. Ideální je předjaří. Řeznou ránu není třeba nijak ošetřovat, ale neměla by se zbytečně dostat na řeznou plochu voda do doby, než se zcela zatáhne. Vhodné je po řezu rostlinu přihnojit, příp. rostlinu přesadit do čerstvého substrátu. Naše adénia krátíme kdykoliv je třeba bez ohledu na roční období, ale ideální doba právě nastala nebo již spíše končí, protože rostliny se nám právě probouzejí. Do mladých rostlin nemá vůbec cenu řezat! Hlavně nezaštipujte vrchol, vůbec ničeho tím nedosáhnete! Adénie klasický řez snášejí velice dobře a květuschopné rostliny na něj obvykle reagují násadou nových poupat, vyrůstajících obvykle zároveň s prvními novými listy. J.J.

řez

(Katka, 2. 3. 2010 8:34)

Dobrý den, mám takovou malou otázečku, adenium mám už rok a pořád krásně roste, ale nevětví se. Je to pouze kmínek s listy, jak ho správně seříznout, aby rostlinka neuhynula a začala se větvit. Děkuji moc moc za odpověď Katka

Semena

(Skopalova, 9. 2. 2010 21:06)

Dobry den chtěla bych poradit koupila jsem si semena Adenium Obesum a chtěla bych vědět jestli stačí dát na písek nebo muže byt i hlína a co dál.Mužete mi poradit jsem začátečník.Děkuji za radu.Skopalova@seznam.cz

odadaly listy

(Zorka, 9. 10. 2009 13:22)

Děkuji panu J.Jandovi za odpověď. Z.

odpověď

(J.Janda, 6. 10. 2009 10:07)

Podzimní opadávání listů je u adenií zcela běžné. Většina listů opadne dříve či později, ale rostlinu nepřestaňte zalévat, jen dávky vody zmenšete a intervaly mezi jednotlivými zálivkami prodlužte. Pokud má rostlina tvrdý kmínek, pak je vše v pořádku, a zjara narostou listy nové. J.J.