Jdi na obsah Jdi na menu
 


LITHOPS (Pěstování živých a kvetoucích kamínků)

21. 4. 2008

ObrazekO těchto mimořádně zajímavých rostlinách z jihu Afriky už bylo napsáno mnoho, takže pokud se jejich pěstování již věnujete, nedočtete se v následujících řádcích nic podstatného. Také televizních pořadů už o rostlinách rodu Lithops bylo několik, a právě díky nim se tyto zvláštní rostliny z čeledi Aizoaceae dostaly definitivně do povědomí široké věřejnosti.
Litopsy jsou opravdovou pěstitelskou radostí, ale z vlastní zkušenosti vím, že čas od času beztak odejdou bez jakékoliv výstrahy, třebaže nedlouho předtím vypadaly zdravě a kvetly. Obrazek
Díky krásným žlutým, ale v menší míře i bílým květům se jim říká „kvetoucí kameny“. V přírodě rostou většinou svého těla pod zemí, a styk s okolním světem a fotosyntézu zajišťují horní plošky listů. Právě na nich jsou různě velká okénka, kterými je za slunečného počasí vidět do nitra rostliny a společně s jinými barevnými plochami tvoří neuvěřitelně pestrou paletu vzorů.
Také v kultuře je možné za pomoci oblázků podobné barvy zvýraznit jejich dokonalé splynutí s okolím, díky němuž bývají také nazývany „živé kameny“. ObrazekUž při jejich sázení je tedy vhodné na tuto možnost pamatovat a ponechat dostatek prostoru na dosypání zbytku nádoby zmíněnými kamínky. Specialisté pěstují samozřejmě jednotlivé druhy samostatně, a v době květů dokonce izolovaně  kvůli nechtěné hybridizaci. My amatéři jsme v tomto ohledu svobodnější, a můžeme si poskládat do společné nádoby celou škálu barev, kterou nám tento pestrý rod nabízí.
Litopsy vyžadují od jara do podzimu dostatek světla, protože tato doba je obdobím jejich hlavního růstu, zakončeném na podzim za příznivých okolností násadou květů.V období vegetace zaléváme pravidelně, ale raději v mírných dávkách, protože není žádoucí, aby substrát zůstával dlouhodobě vlhký. Na podzim zálivku postupně omezujeme, a v našich podmínkách ji ukončíme zpravidla na přelomu září a října, kdy se rostliny ukládají k zdánlivému odpočinku.Obrazek
Zcela nasucho zůstávají až do jara, a během této doby probíhá v jejich nitru zvláštní proces, nazývaný mezi pěstiteli „převlékání“. Uvnitř se tvoří a narůstá nová rostlina, jejíž náznak se objeví uprostřed zimy v prasklině mezi starými listy. Nové listy mají svěží zbarvení, často výrazně odlišné od těch původních. Jakmile nastane ten správný čas, mohou vyrůst namísto dosud jediného těla dvě nová (obvykle trochu menší). Tímto způsobem vznikají v přírodě husté koberce rostlin, kterých je možné v kultuře také částečně dosáhnout, ale trvá to spoustu let. Podle pořádných trsů rostlin r. Lithops zároveň poznáte pěstitele, který to s nimi umí.
Zjara začínáme s opatrnou zálivkou ve chvíli, kdy ze starých listů zůstane pouze tenká, světlá slupka po obvodu listů nových. Hlavně zpočátku nemá cenu zálivku přehánět, protože litopsy jsou vody po dlouhém půstu lačné a napité vypadají nepřirozeně, v horším případě nevydrží jejich zatím tenká povrchová vrstva a prasknou.
ObrazekIdeálním stanovištěm pro jejich pěstování v době růstu je mírně rozptýlené světlo, nebo sluníčko ranní, které není doprovázeno vysokými teplotami. Východní nebo jihovýchodní okno se může stát ideálním startovacím prostorem pro úspěšné pěstování. V zimě je v podstatě jedno, kde jsou rostliny umístěny, protože nerostou, a tudíž se ani za světlem nevytahují. Jakmile jsou puklině již patrná nová těla, nastává nejvyšší čas k jejich stěhování zpět na světlo.. V zimě snášejí poklesy teplot k 5°Celsia, na což jsou ostatně zvyklé z přírody. Významným přilepšením, přispívajícím k zdárnému růstu litopsů, je pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Stojatý vzduch v době největších veder ostatně nesvědčí žádným rostlinám.
Možné a velice prospěšné je i letnění litopsů, ale má svá specifika. Pokud jsou umístěny na plném slunci, měly by být chráněny před deštěm. Děšťové kapky, ulpělé na horních plochách listů, se na slunci stávají účinnou lupou, která spáchá ošklivé spáleniny a  během jediného okamžiku zničí celoroční pěstitelskou práci. Další možností je pěstovat litopsy zcela volně, ale na stanovišti s rozptýleným světlem. Nabízí se možnost umístění pod korunami stromů. Stěhování pod střechu musí být ale časnější než u odolných sukulentů z čeledi tlusticovitých (Crassulaceae), protože nízké ranní teploty v kombinaci s vodou mohou způsobit hnilobu krčků rostlin, k níž jsou litopsy všeobecně náchylné po celý svůj život.
Pro hlubší studium života těchto mimořádně pozoruhodných rostlin se vyplatí pořízení cizojazyčné odborné literatury, které je nabízen dostatek (www.palkowitschia.cz). Na této adrese se zároveň obejdou pěstitelé, kteří hledají konkrétní druhy rodu Lithops, včetně jejich četných variet nebo semena, jejichž výsevem se litopsy množí. Je samozřejmě možné i dělení trsů, ale osobně to považují za barbarství, které je ochoten podstoupit málokterý pěstitel.Obrazek
Petr Pavelka je ohledně rostlin r. Lithops mezinárodně uznávaným odborníkem, a zároveň skvělým praktickým pěstitelem. Těch je u nás samozřejmě více, a ve spojení s „živými kameny“ mne ihned napadá pan Vojáček z obce Polepy u Kolína, jehož sbírka je opravdu skvostná.
My vlastníme už léta knihu Stevena A. Hammera s nádhernými fotografiemi Christophera Barnhilla , která je nejenom přehledná a dostatečně odborná, ale díky zmíněným fotografiím i skvělou prohlížecí knížkou pro dlouhé zimní večery. Vřele doporučuji! Pokud jste kouzlu těchto pestrobarevných miniatur s nádhernými (a často i voňavými) květy ještě nepodlehli, tak při pohledu do této knihy se vám to může snadno přihodit.
Autorem snímků kvetoucích rostlin r. Lithops v článku je Vladislav Zatloukal z Přerova. Můžete na nich postupně spatřit Lithops julii var. fulleri C24, L. bromfieldii var. glaudinae C116, L. marmorata PV1393 a Lithops naureeniae PV 1000. Následuje fotografie převlékajících se litopsů v našem skleníku, probíhající právě nyní, a na úplný závěr nádherný a zřejmě i letitý trs živých kamenů ze sbírky Petra Pavelky, svědčící o kvalitách jejich pěstitele.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

převlékání

(Jiří Janda, 15. 5. 2017 22:13)

Důvod nepřevlékání asi nikdo pořádně nezná. Prostě se jim nechce. Pan Hammer ve své knize píše, že takové zlobivce je třeba držet nasucho dokud se neumoudří a nepřevlečou (třeba dva roky!). Hůře se to ale praktikuje pokud jsou kamínky sesazeny ve společné nádobě s těmi poslušnými. J.J.

Re: převlékání

(Simona, 16. 5. 2017 20:08)

Děkuji za odpověď. Naštěstí je nemám sesázeny, takže je zkusím potrápit suchem a doufám, že se co nejdříve umoudří :-)

Ještě se nepřevlékli

(Simona, 13. 5. 2017 22:32)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na důvod proč se mi některé Lithops ještě letos nepřevlékli. Nezalévám je od podzimu a některé dokončují převlékání a některé ani nezačali. Kvůli tomu nyní nevím, kdy tyto zlobivce začít zalévat. Moc prosím o radu. Děkuji

bunny

(Jiří Janda, 25. 2. 2017 23:41)

Nevím, to pojmenování jsem nikdy mezi pěstiteli nezaslechl. J.J.

usychání

(Míša Proboszová, 18. 4. 2014 12:37)

Ahoj, mám trochu problém s lithopsy. Postupovala jsem podle rad člověka, který je pěstuje ale lithopsky mi začínají jako kdyby usychat. Svrašťují se po bocích i když tělíčko mají pořád tvrdé. Jak jim mám pomoci?? Děkuji

Re: usychání

(veronika, 22. 9. 2015 20:57)

Výš no oni jako že usinaji protoze on jako uschne a pak mu upadnou listy a on pak jako spi a pak znova narostou

Re: usychání

(monika, 3. 5. 2014 19:46)

Ahoj,, na jaře se to moc nezalívá , v létě víckrát a na zimu nechat uschnout a pak začnou rust nové kameně živé ....

lythops

(veronika, 22. 9. 2015 20:38)

Muj lythops je ten nej ale i ostatní jsou sjveli můj je moc hezky ale ne nej hezčí

poradte jak pestovat zive kaminky

(jsem zacatecnik jmenuji se Roman, 9. 4. 2015 1:09)

romanazorek@seznam.cz

nevim

(luky, 28. 12. 2014 19:21)

je to dobre akorat ja mam jine

litopsy

(Jiří Janda, 18. 4. 2014 20:07)

Litopsy by touto dobou měly pozvolna ukončovat zimní převlékání. Pokud se ty Vaše ještě nepřevlékly, třeba se k tomu teprve chystají. Bez fotky se to těžko posuzuje. J.J.

květy

(Jiří Janda, 14. 11. 2013 19:18)

Přírodě neporučíte. Pěstujeme třeba šest rostlin ve společném květináči, mají naprosto stejnou péči, a pět jich vykvete, šestá ne. Pokud se už rostlina dělí po převlečení na dvě, tak je každopádně květuschopná. Zkuste chladnější zimování, jestli máte možnost. Pokud jsou v chladu (5-10°C), mohou být i téměř ve tmě. Kdysi v paneláku jsem je zimoval normálně ve sklepě s kaktusy. V takovém případě musí být ale substrát v květináčích před stěhováním dokonale proschlý. Hodně štěstí! J.J.

Re: květy

(mo, 23. 3. 2014 16:48)

gogon

nano formule

(hopík, 23. 3. 2014 16:45)

ebzezzB EVZZbvtbzttiuriu

Nekvetou

(Petra, 14. 11. 2013 9:06)

Dobrý den,
mám Lithops už asi dva roky a stále nekvete. Mám jej celoročně na východním okně, světla má podle mě dost, od října do jara nezalévám, od jara do podzimu zalévám 1x týdně, přesazuji na jaře. Letos se převlékl a staly se z něj dvě rostlinky. Jak dlouho se čeká na květ? Zřejmě dělám něco špatně... Děkuji za odpověď - a mimochodem - miluji Vaše stránky a e-shop! :)

litops

(Jiří Janda, 19. 2. 2013 9:37)

Jediné co mne napadá je nedostatek vody a živin. Jinak to lze těžko vysvětlit. Také záleží kde jste si je pořídila. Pokud byly z květinářství nebo supermarketu, většinou bývají v rašelino-kokosové směsi, a v tom případě by jim už bez přesazení dávno došly živiny. Zkuste poslat fotku na adresu, uvedenou v rubrice "Kontakt"! J.J.

Zmenšují se

(Karolína, 10. 2. 2013 19:54)

Asi před třemi roky jsem si koupila pár rostlinek lithops, normálně se převlékají ale jsou čím dál tím menší.. Co jim chybí???
Děkuji moc za odpověď

přesazování

(J.Janda, 11. 3. 2011 10:39)

Když už je kamínek zčásti převlečný a je vidět větší část nového těla, přesazování nevadí. Převlékání klidně dokončí potom. Na suché slupky čekat nemusíte. Ale nejpraktičtější samozřejmě je přesazování již převlečených rostlin, protože suchá slupka jde snadno dolů a kamínky se lépe sází. Záleží na Vašem uvážení. Ať se vše podaří! J.J.

přesazování

(Markéta, 10. 3. 2011 13:49)

Lithopsy mám ve sbírce už několik let, ale ještě nikdy jsem je nepřesazovala. Všechny ostatní kaktusy a sukulenty přesazuju z jara, jenže nevím, jak s živími kameny, když se na jaře přelévají do nových listů. Můžu je přesadit v této fázi nebo mám počkat, až se zbaví staré slupky? Těm mým to někdy trvá až do dubna, než se uplně přelijí, tak nevím, jestli nebude na přesazení potom moc pozdě. Prosím o radu

Lithops posledný

(Geog, 24. 2. 2011 15:21)

Mám taký vzhladovo podobný a trsovite rastúci pod názvom L. werneri. Možete si tam doplnit názov.
"Je samozřejmě možné i dělení trsů"
Mám otázku: ako sa delit taký trs, ked ma vzdy jeden koren? Koren ostane len u jedného.