Jdi na obsah Jdi na menu
 


LITHOPS (Pěstování živých a kvetoucích kamínků)

21. 4. 2008

ObrazekO těchto mimořádně zajímavých rostlinách z jihu Afriky už bylo napsáno mnoho, takže pokud se jejich pěstování již věnujete, nedočtete se v následujících řádcích nic podstatného. Také televizních pořadů už o rostlinách rodu Lithops bylo několik, a právě díky nim se tyto zvláštní rostliny z čeledi Aizoaceae dostaly definitivně do povědomí široké věřejnosti.
Litopsy jsou opravdovou pěstitelskou radostí, ale z vlastní zkušenosti vím, že čas od času beztak odejdou bez jakékoliv výstrahy, třebaže nedlouho předtím vypadaly zdravě a kvetly. Obrazek
Díky krásným žlutým, ale v menší míře i bílým květům se jim říká „kvetoucí kameny“. V přírodě rostou většinou svého těla pod zemí, a styk s okolním světem a fotosyntézu zajišťují horní plošky listů. Právě na nich jsou různě velká okénka, kterými je za slunečného počasí vidět do nitra rostliny a společně s jinými barevnými plochami tvoří neuvěřitelně pestrou paletu vzorů.
Také v kultuře je možné za pomoci oblázků podobné barvy zvýraznit jejich dokonalé splynutí s okolím, díky němuž bývají také nazývany „živé kameny“. ObrazekUž při jejich sázení je tedy vhodné na tuto možnost pamatovat a ponechat dostatek prostoru na dosypání zbytku nádoby zmíněnými kamínky. Specialisté pěstují samozřejmě jednotlivé druhy samostatně, a v době květů dokonce izolovaně  kvůli nechtěné hybridizaci. My amatéři jsme v tomto ohledu svobodnější, a můžeme si poskládat do společné nádoby celou škálu barev, kterou nám tento pestrý rod nabízí.
Litopsy vyžadují od jara do podzimu dostatek světla, protože tato doba je obdobím jejich hlavního růstu, zakončeném na podzim za příznivých okolností násadou květů.V období vegetace zaléváme pravidelně, ale raději v mírných dávkách, protože není žádoucí, aby substrát zůstával dlouhodobě vlhký. Na podzim zálivku postupně omezujeme, a v našich podmínkách ji ukončíme zpravidla na přelomu září a října, kdy se rostliny ukládají k zdánlivému odpočinku.Obrazek
Zcela nasucho zůstávají až do jara, a během této doby probíhá v jejich nitru zvláštní proces, nazývaný mezi pěstiteli „převlékání“. Uvnitř se tvoří a narůstá nová rostlina, jejíž náznak se objeví uprostřed zimy v prasklině mezi starými listy. Nové listy mají svěží zbarvení, často výrazně odlišné od těch původních. Jakmile nastane ten správný čas, mohou vyrůst namísto dosud jediného těla dvě nová (obvykle trochu menší). Tímto způsobem vznikají v přírodě husté koberce rostlin, kterých je možné v kultuře také částečně dosáhnout, ale trvá to spoustu let. Podle pořádných trsů rostlin r. Lithops zároveň poznáte pěstitele, který to s nimi umí.
Zjara začínáme s opatrnou zálivkou ve chvíli, kdy ze starých listů zůstane pouze tenká, světlá slupka po obvodu listů nových. Hlavně zpočátku nemá cenu zálivku přehánět, protože litopsy jsou vody po dlouhém půstu lačné a napité vypadají nepřirozeně, v horším případě nevydrží jejich zatím tenká povrchová vrstva a prasknou.
ObrazekIdeálním stanovištěm pro jejich pěstování v době růstu je mírně rozptýlené světlo, nebo sluníčko ranní, které není doprovázeno vysokými teplotami. Východní nebo jihovýchodní okno se může stát ideálním startovacím prostorem pro úspěšné pěstování. V zimě je v podstatě jedno, kde jsou rostliny umístěny, protože nerostou, a tudíž se ani za světlem nevytahují. Jakmile jsou puklině již patrná nová těla, nastává nejvyšší čas k jejich stěhování zpět na světlo.. V zimě snášejí poklesy teplot k 5°Celsia, na což jsou ostatně zvyklé z přírody. Významným přilepšením, přispívajícím k zdárnému růstu litopsů, je pravidelný přísun čerstvého vzduchu. Stojatý vzduch v době největších veder ostatně nesvědčí žádným rostlinám.
Možné a velice prospěšné je i letnění litopsů, ale má svá specifika. Pokud jsou umístěny na plném slunci, měly by být chráněny před deštěm. Děšťové kapky, ulpělé na horních plochách listů, se na slunci stávají účinnou lupou, která spáchá ošklivé spáleniny a  během jediného okamžiku zničí celoroční pěstitelskou práci. Další možností je pěstovat litopsy zcela volně, ale na stanovišti s rozptýleným světlem. Nabízí se možnost umístění pod korunami stromů. Stěhování pod střechu musí být ale časnější než u odolných sukulentů z čeledi tlusticovitých (Crassulaceae), protože nízké ranní teploty v kombinaci s vodou mohou způsobit hnilobu krčků rostlin, k níž jsou litopsy všeobecně náchylné po celý svůj život.
Pro hlubší studium života těchto mimořádně pozoruhodných rostlin se vyplatí pořízení cizojazyčné odborné literatury, které je nabízen dostatek (www.palkowitschia.cz). Na této adrese se zároveň obejdou pěstitelé, kteří hledají konkrétní druhy rodu Lithops, včetně jejich četných variet nebo semena, jejichž výsevem se litopsy množí. Je samozřejmě možné i dělení trsů, ale osobně to považují za barbarství, které je ochoten podstoupit málokterý pěstitel.Obrazek
Petr Pavelka je ohledně rostlin r. Lithops mezinárodně uznávaným odborníkem, a zároveň skvělým praktickým pěstitelem. Těch je u nás samozřejmě více, a ve spojení s „živými kameny“ mne ihned napadá pan Vojáček z obce Polepy u Kolína, jehož sbírka je opravdu skvostná.
My vlastníme už léta knihu Stevena A. Hammera s nádhernými fotografiemi Christophera Barnhilla , která je nejenom přehledná a dostatečně odborná, ale díky zmíněným fotografiím i skvělou prohlížecí knížkou pro dlouhé zimní večery. Vřele doporučuji! Pokud jste kouzlu těchto pestrobarevných miniatur s nádhernými (a často i voňavými) květy ještě nepodlehli, tak při pohledu do této knihy se vám to může snadno přihodit.
Autorem snímků kvetoucích rostlin r. Lithops v článku je Vladislav Zatloukal z Přerova. Můžete na nich postupně spatřit Lithops julii var. fulleri C24, L. bromfieldii var. glaudinae C116, L. marmorata PV1393 a Lithops naureeniae PV 1000. Následuje fotografie převlékajících se litopsů v našem skleníku, probíhající právě nyní, a na úplný závěr nádherný a zřejmě i letitý trs živých kamenů ze sbírky Petra Pavelky, svědčící o kvalitách jejich pěstitele.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

litopsy

(J.Janda, 19. 7. 2010 11:16)

Málo slunce a hodně vody zřejmě dostávaly Vaše kamínky. Pokud to ještě vůbec pomůže, co nejdříve přesazujte a dopřejte jim více světla, ale postupně. Snažte se, aby kořeny zůstaly při přesazování svisle a postupně je obsypávejte substrátem. Když Vám litopsy vylézají ze země, zastavte jim okamžitě přísun vody. Pokud to není ještě příliš, zase zalezou zpět, ale ne v případě který popisujete! J.J.

přesazení

(Majda, 18. 7. 2010 15:56)

chtěla bych se zeptat, zda se má Lithops přesadit,v případě, že je hodně vyčouhlý nad květináčem. Všude vykuje jen vršek "kámenu", mě se vytahl a pomalu už vysí na květináči...mám ho zasadit hlouběji? Poradíte mi prosím někdo?

Sazení

(Karolína, 25. 2. 2010 19:09)

ahoj když mám ty semínka jak je mám sadit?

Mám radost

(Blanka Cvrčková, 10. 10. 2009 19:34)

Na Lithopsu, který mám už třetí rok, se mi objevilo poupě! Jsem zvědavá, jestli rozkvete žlutě nebo bíle...

Lithops

(Jaromír Vaculík, 23. 2. 2009 14:12)

Nádherné!Při několika kaktusech jsem měl i zcela náhodně darovaný kak.Lithops o kterém jsem věděl akorát to,že se mu říká kvetocí kámen.Za 2 roky mně zemřel a až teď jsem zjistil proč asi.Nyní se budu snažit sehnat několik Lith.už cílevědomě.Děkuji za krásný a poučný článek.

...

(Romana Kočišová, 22. 4. 2008 10:13)

Děkuji za krásný článek a také za krásné, poučné a inspirující stránky a info. Lithopsy mě uchvátily už jako dítě, tehdy jsem si také koupila jedinou knížku, která vyšla česky, a dnes už sem se odvážila(hlavně díky podpoře Radky a Jirky ze zel(e)ných listů) i výsevů ze semen právě od pana Pavlíčka a mohu říct, že není nic krásnějšího, než pozorovat jak se ze semínek stávají rostlinky.
Ještě jednou díky a těším se na další články